Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 Софтуерна поддръжка на компютъра?

Go down 
АвторСъобщение
KriSkA
Собственик
Собственик
KriSkA


Брой мнения : 200
Join date : 11.03.2011
Age : 28
Местожителство : Burgas

Софтуерна поддръжка на компютъра? Empty
ПисанеЗаглавие: Софтуерна поддръжка на компютъра?   Софтуерна поддръжка на компютъра? EmptyПон Мар 14, 2011 3:42 am

1. Дънна платка. Настройка и ъпдейт на BIOS - Дънната платка (Motherboard / Mainboard) е основата на всеки компютър. Към нея се свързват всички останали компютърни компоненти - процесор, чипсет, памет, видео карта, звукова карта, монитор, клавиатура, принтер и др. Дънната платка от своя страна се управлява от специален софтуер - BIOS (абревиатура на Basic Input/Output System; чете се БИОС). Ако искате да разберете какво представлява BIOS-a или се интересувате как да го обновите, тук ще намерите нужните отговори. Приготвили сме Ви кратък списък със софтуер и съвети за ъпдейт и настройки на БИОС (BIOS) - т.н. флашване (ъпгрейд, ъпдейт) на BIOS.
2. Централен процесор. Производителност, температура и техническа информация - Централният процесор е сърцето на всеки съвременен компютър. Той играе ключова роля за цялостната производителност на системата. В този раздел сме Ви подготвили кратка история за развитието на процесорите и микропроцесорите и ревюта на софтуер за проверка на температурата, производителността и техническите характеристики на използвания от Вас процесор.
3. Компютърна памет (RAM). Тестване, оптимизиране, техническа информация - Оперативната памет е много важен елемент за производителността на един компютър. На тази страница сме Ви предоставили списък с полезен и предимно безплатен софтуер за тестване на RAM паметта за грешки, оптимизирането й, извеждането на подробна техническа информация като латентност, честота на опресняване, скорост на паметта, производител, вид на паметта (SDRAM, DDR, DDR II, DDR III) и др. Освен това имате възможност да прочете и специализирана статия в Уикипедиа.
4. Аудио карта. Тестване. Обработка на аудио файлове - Звукът се възпроизвежда от компютъра посредством звукова карта, която може да бъде вградена или в по-добрия случай външна. Тя се управлява от специален софтуер, наречен драйвер. От него до голяма степен зависи качеството на работа на звуковата карта. В този раздел от сайта сме Ви предоставили списък със съвети и софтуер, подредени в няколко категории.
5. Видео карта. Производителност. Обработка на видео файлове - Видео картата е един от най-важните елементи във всеки компютър, защото потребителите получават информацията визуално и държат на качеството на изображението. Това важи най-вече за игрите. Те движат развитието на компютрите в голяма степен, защото са ненаситни за ресурси. В този раздел сме Ви приготвили списък с видео плеъри, програми за конвертиране и редактиране на видео файлове, софтуер за копиране на DVD дискове. Ще разберете и как да оптимизирате видео каратата си, за да работи по-добре.
6. Поддръжка на хард диск - На хард диска се съхраняват всички файлове, използвани от потребителите и въпреки, че съществуват от 50 години, твърдите дискове вероятно ще се използват още няколко десетилетия. На тази уеб страница ще откриете ценен софтуер и съвети за дефрагментиране на харда диска, сканирането му за грешки и лоши сектори (hdd bad sectors test), форматиране на дяловете на твърдия диск (HDD Partitions Format), разделяне на хард дискa на дялове (Partitions), използване на технологията SMART, тестване и поправяне на повредени хард дискове и др.
7. Оптично устройство. Съвети при използването на оптични дискове - Оптичното устройство вече започва да губи популярност заради навлизането на USB флаш паметите. По-компактният им размер ги прави предпочитан носител на информация, но трябва да се има в предвид, че те не са толкова надеждни. Ако искате да направите резервно копие на ценни за Вас файлове, оптичните дискове си остават най-добрият избор. В нашият сайт ще откриете безплатен софтуер за запис на дискове; за създаване, редактиране и емулиране на образи на дискове; за тестване на оптичното устройство и др.
8. Компютърен монитор. Тестване, съвети и настройки - Един от най-важните елементи на всяка компютърна система е нейният монитор. Не бива да правите компромис с него, защото един некачествен монитор може да натоварва прекалено много очите Ви и да получавате главоболие при по-дългото му използване. Тук ще намерите съвети за работа с монитори - как да променяте настройките им, как да тествате даден монитор, как да инсталирате драйвер за него и др.
9. Компютърна клавиатура. Фонетична кирилица, проверка на правопис, бързи клавиши - Клавиатурата е основното устройство за въвеждане на информация. Тя е наследник на комaндните пултове на първите компютри, използващи вакуумни лампи и заемащи цели зали. В този раздел ще разберете каква програма да инсталирате за проверка на правописа при създаването на документи, как да добавите фонетична кирилица в Windows, кои са най-често използваните клавишни кокмбинации с Ctrl, Alt и Windows Logo Button, какви команди можете да изпишете в полето Run в меню Start и др.
10. Компютърна мишка. Съвети и настройки - Компютърната мишка е едно от най-полезните периферни устройства на един компютър. Изобретена още през 1963г. тя е трябвало да измине дълъг път на усъвършенстване и внедряване в персоналните компютри като стандартна периферия. В този раздел от сайта ще разберете как да промените настройките на мишката си, как да разберете дали има проблем с драйвера й и др. интересни и полезни неща.
11. Софтуер за работа с Интернет - На тази страница ще намерите списък с полезен софтуер за работа с Интернет - уеб браузъри (Internet Explorer - IE, Mozilla Firefox, Opera Web Browser, Safari for Windows), даунлоуд мениджъри (Flashget, Free download manager), торент клиенти (uTorrent, Flashget, Bit Torrent Protocol), E-mail клиенти (Mozilla Thunderbird), FTP клиенти (FileZilla) и трафик мениджъри (Lan Monitor).
12. Безплатен софтуер за кодиране на данни - От най-дълбока древност хората се опитват да комуникират по-сигурно помежду си чрез кодиране на съобщенията. Днес тази наука се нарича Криптография и има широко приложение - най-вече се използва в разузнаването и за защита на базите данни на компании от промишлен шпионаж. В този раздел ще намерите списък с качествен софтуер за криптиране и защита на ценна информация - GNUPG, PGP, KeePass, TrueCrypt.
13. Добри безплатни програми за архивиране - В миналото архиваторите бяха използвани често за намаляване на размера на пренасяни с дискети файлове (главно текстови), но днес с широкото разпространение на USB флаш паметите това вече не е необходимо. От друга страна увеличаващият се интернет трафик кара собствениците на сървъри и на хоствани на тях уеб сайтове да архивират файловете, предназначени за сваляне. По-малкият им размер намалява също така и времето за даунлоуд и е в полза на хората с ниски интернет скорости. В настоящият раздел сме Ви предоставили списък с добри безплатни програми за архивиране на документи, таблици и други файлове.
14. Документи. Текстови редактори и офис пакети - Създаването и обработката на документи са едни от основните задачи на първите персонални компютри. Днес технологиите са силно развити и съществува голямо разнообразие от софтуер за работа с документи. Най-популярен е MS Office, но има и други качествени алтернативи като Open Office. В настоящата страница сме Ви посочили списък на програми за създаване, редактиране и конвертиране на документи в различни формати - doc, pdf, djvu. Също така сме Ви предоставили фонетична кирилица и софтуер за проверка на правописа.
15. Регистрите на Windows. Почистване, дефрагментиране, редактиране, поправка - Информацията за хардуера, софтуера, настройките на Windows се съхраняват в регистрите му. За да работи добре операционната система, те трябва да бъдат поддържани редовно. Това включва изтриване и поправка на всички ненужни и повредени регистри и тяхното дефрагментиране впоследствие. В този раздел сме разгледали софтуер, който се занимава точно с това. Представили сме Ви и списък с редактори на регистри, с чиято помощ ще можете да извършите специални настройки на Windows.
16. Онлайн и офлайн речници - Езиковото различие е огромна бариера в Интернет. То стеснява силно броя на сайтовете, които може да посетите и хората, с които можете да си пишете или говорите. На помощ идват речниците. Най-голяма популярност сред тях имат тези с безплатни онлайн варианти. В този раздел сме Ви предоставили списък с такива речници и с техни офлайн аналози.
17. Работа с файлове - Информация за софтуер за отваряне на файлове с по-особени разширения, за изтриванене на ненужни файлове, за възстановяване и безвъзвратно изтриване на файлове, файлови мениджъри за MS DOS и др.
18. Sysinternals - Уеб сайтът Sysinternals е създаден през 1996 г. от Mark Russinovich и Bryce Cogswell. През Юли 2006 г. беше закупен от Майкрософт. Този сайт съдържа изключително полезни програми, които са и безплатни. Препоръчвам Ви задължително да погледнете Process Viewer и Autoruns.
19. Tech Support Alert Best Free Software - Списък с качествени и безплатни приложения, подредени в категории. Препоръчвам Ви да разгледате и този сайт.
Върнете се в началото Go down
http://cs-burgas.tk/
 
Софтуерна поддръжка на компютъра?
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Как да почистим компютъра си?

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: Титан Бургас :: Архив-
Идете на: